danas je 11.10.2024

Input:

Primjena Zakona o lobiranju

1.10.2024, , Izvor: Verlag Dashöfer

S 1. listopada 2024. stupa na snagu Zakon o lobiranju[1] koji „prvi put u Republici Hrvatskoj uređuje lobiranje kao legalno i legitimno djelovanje s jasnim načelima, pravima, obvezama i sankcijama u skladu s međunarodnim standardima i smjernicama, preporukama Vijeća OECD-a[2] o načelima transparentnosti i integriteta u lobiranju (eng. Recommendation of the Council on Principles for Transparency and Integrity in Lobbying), od 18. veljače 2010. (OECD/LEGAL/0379).

Stoga, Zakon o lobiranju važan je iskorak u kreiranju kvalitetne antikorupcijske politike i osnaživanju neovisnih tijela da djeluju preventivno.

Tko su lobisti po Zakonu

Prema Zakonu pojam lobist definiran kao fizička ili pravna osoba koja lobira i upisana je u Registar lobista (što uključuje strane i domaće fizičke i pravne osobe) koja lobira te podrazumijeva lobiste koji lobiraju za korisnike lobiranja, uključujući konzultante koji se bave lobiranjem i profesionalne lobiste; lobiste koji lobiraju za poslodavca kod kojeg su zaposleni (in-house lobisti); te organizacije ili tijela koja predstavljaju profesionalne, poslovne ili druge sektorske interese, uključujući profesionalna, sportska, gospodarska i interesna udruženja, udruženja poslodavaca i organizacije civilnog društva.

Zakonom se definira pojam lobirane osobe, te se lobiranom osobom smatra svaka osoba koja je kao dužnosnik, posebni savjetnik ili službenik izabrana, imenovana, zaposlena ili na drugi način angažirana u tijelima zakonodavne ili izvršne vlasti, tijelima državne uprave, drugim državnim tijelima, tijelima jedinica lokalne ili područne (regionalne) samouprave, uključujući njihova uprava tijela, odnosno drugim pravnim osobama i tijelima koje imaju javne ovlasti.

Isto tako, navedena definicija podrazumijeva državne