NOĆNI RAD RADNIKA PREMA ODREDBAMA ZAKONA O RADU
Navedeni stručnim radom dajemo prikaz noćnog rada radnika sukladno odredbama Zakona o radu (Narodne novine, br. 93/14 i 127/17.).
I Uvod
Obzirom da je Zakonom o radu (Narodne novine, br. 93/14. i 127/17.). reguliran pojam rada noćnog rada radnika, navedenim stručnim radom obrađujemo problematiku noćnog rada radnika, odnosno upravnih mjera i novčanih kazni koje se izriču u upravnom i prekršajnom postupku kod provedbe inspekcijskog nadzora iz područja radnih odnosa.
II Osnovni pojmovi
Noćni rad radnika je rad koji radnik obavlja u vremenu između dvadeset dva sata uvečer i šest sati ujutro idućega dana, a u poljoprivredi između dvadeset dva sata uvečer i pet sati ujutro idućega dana, osim ako za određeni slučaj, Zakonom o radu ili nekim drugim zakonom, propisom, kolektivnim ugovorom ili sporazumom sklopljenim između poslodavca i radničkog vijeća nije drukčije određeno.
Međutim, za maloljetne osobe zaposlene u industriji, rad u vremenu između devetnaest sati uvečer i sedam sati ujutro idućega dana, smatra se noćnim radom, dok je to za maloljetne osobe zaposlene izvan industrije, rad u vremenu između dvadeset sati uvečer i šest sati ujutro idućega dana.
Ujedno napominjemo da je ministarstvo rada i mirovinskog sustava Pravilnikom o djelatnostima koje se smatraju industrijom (Narodne novine, br. 32/15.) propisalo djelatnosti koje se smatraju industrijom, time da se navedene djelatnosti zasnivaju na Odluci o nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti 2007. - NKD 2007. (Narodne novine, br. 58/07. i 72/07.) te su razvrstane u područja: 1) B - Rudarstvo, 2) C - Prerađivačka industrija, 3) D - Opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija, 4) E - Opskrba vodom: uklanjanje otpadnih voda, gospodarenje otpadom te djelatnosti sanacije okoliša i 5) F - Građevinarstvo.
Noćni radnik je onaj radnik koji prema svom dnevnom rasporedu radnog vremena redovito radi najmanje tri sata u vremenu noćnog rada, ili koji tijekom uzastopnih dvanaest mjeseci radi najmanje trećinu svoga radnog vremena u vremenu noćnoga rada, time da on ne smije tijekom razdoblja od četiri mjeseca u noćnom radu raditi duže od prosječnih osam sati tijekom svakih dvadeset četiri sata.
Ako je temeljem procjene opasnosti izrađene u skladu s posebnim propisima o zaštiti na radu, noćni radnik na radu izložen osobitoj opasnosti ili teškom fizičkom ili mentalnom naporu, poslodavac je takvom radniku dužan utvrditi raspored radnog vremena tako da ne radi više od osam sati tijekom razdoblja od dvadeset četiri sata u kojem radi noću.
II Zabrana noćnog rada radnika
Odredbom članka 70. Zakona o radu propisana je zabrana noćnog rada maloljetnika, osim ako je takav rad privremeno prijeko potreban u djelatnostima koje su uređene posebnim propisima, a ne mogu ga obaviti punoljetni radnici, u kojem slučaju maloljetnik ne smije raditi u razdoblju od ponoći do četiri sata ujutro, niti smije raditi duže od osam sati tijekom razdoblja od dvadeset četiri sata u kojem radi noću, time da je poslodavac dužan osigurati da se takav rad obavlja pod nadzorom punoljetne osobe.
III Obveze poslodavca prema noćnim i smjenskim radnicima
Poslodavac je pri organizaciji noćnog rada ili rada u smjeni dužan voditi osobitu brigu o organizaciji rada prilagođenoj radniku te o sigurnosnim i zdravstvenim uvjetima u skladu s naravi posla koji se obavlja noću ili u smjeni.
Poslodavac je dužan noćnim radnicima osigurati sigurnost i zdravstvenu zaštitu u skladu s naravi posla koji se obavlja, kao i sredstva zaštite i prevencije koja odgovaraju i primjenjuju se na sve ostale radnike i dostupna su u svako doba.
Stoga je noćnom radniku, poslodavac dužan prije početka rada, kao i redovito tijekom trajanja rada noćnog radnika, omogućiti zdravstvene preglede uz iznimku da se onom noćnom radniku koji radi na poslovima s posebnim uvjetima rada zdravstveni pregled obavlja u skladu s propisima zaštite na radu, time da trošak navedenog zdravstvenog pregleda snosi poslodavac.
Međutim, ako se navedenim zdravstvenim pregledom utvrdi da noćni radnik zbog noćnog rada ima zdravstvenih problema, poslodavac mu je dužan rasporedom radnog vremena osigurati obavljanje istih poslova izvan noćnog rada.
Također, ako poslodavac noćnom radniku ne može osigurati obavljanje poslova izvan noćnoga rada, dužan mu je ponuditi sklapanje ugovora o radu za obavljanje poslova izvan noćnoga rada za koje je sposoban, a koji, što je više moguće, moraju odgovarati poslovima na kojima je radnik prethodno radio.
IV Pravo noćnog radnika na povećanu plaću
Sukladno odredbi članka 94. Zakona o radu propisano je da za otežane uvjete rada, prekovremeni i noćni rad te za rad nedjeljom, blagdanom ili nekim drugim danom za koji je zakonom određeno da se ne radi, radnik ostvaruje pravo na povećanu plaću.
V Upravne mjere u svezi noćnog rada radnika
Upravne mjere regulirane su odredbom članka 226. Zakona o radu koji propisuje da će u provedbi inspekcijskog nadzora u području rada, inspektor usmenim rješenjem u zapisniku poslodavcu narediti da u ostavljenom roku:
1) rad noćnog radnika koji obavlja noćni rad, ako tijekom razdoblja od 4 mjeseca noćni rad traje duže od prosječno 8 sati tijekom svakih 24 sata (članak 69. stavak 6.)
2) noćnom radniku, koji je temeljem procjene opasnosti u radu izložen osobitoj opasnosti ili teškom fizičkom ili mentalnom naporu, noćni rad duži od 8 sati u razdoblju od 24 sata (članak 69. stavak 7.)
3) noćni rad maloljetnika ako je protivan odredbama ovoga Zakona, ili nije osigurano da se takav rad obavlja pod nadzorom punoljetne osobe (članak 70.)
4) noćni rad radnika kod poslodavca kod kojeg je rad organiziran u smjenama, koje uključuju i noćni rad, a koji radi u noćnoj smjeni uzastopce duže od jednog tjedna (članak 71. stavak 3.).
VI Najteži prekršaji poslodavca u svezi noćnog rada radnika
Odredbom članka 229. Zakona o radu propisani su najteži prekršaji poslodavca, te će se novčanom kaznom od 61.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit se za prekršaj poslodavac pravna osoba, odnosno novčanom kaznom od 7.000,00 do 10.000,00 kuna za prekršaj poslodavac fizička osoba i odgovorna osoba pravne osobe. Međutim, ako je prekršaj iz počinjen u odnosu na maloljetnika, iznos novčane kazne uvećava se dvostruko.
1) ako noćnom radniku koji obavlja noćni rad, utvrdi tijekom razdoblja od 4 mjeseca rad duži od prosječno 8 sati tijekom svakih 24 četiri sata (članak 69. stavak 6.)
2) ako noćnom radniku koji je temeljem procjene opasnosti u radu izložen osobitoj opasnosti ili teškom fizičkom ili mentalnom naporu, ne utvrdi raspored radnog vremena tako da ne radi više od 8 sati u razdoblju od 24 sata u kojem radi noću (članak 69. stavak 7.)
3) ako protivno odredbama ovoga Zakona maloljetniku naredi noćni rad, ili ne osigura da se noćni rad maloljetnika obavlja pod nadzorom punoljetne osobe (članak 70. stavak 1. i 2.)
4) ako u slučaju kada je rad organiziran u smjenama koje uključuju i noćni rad, ne osigura izmjenu smjena tako da radnik u noćnoj smjeni radi uzastopce najduže jedan tjedan (članak 71. stavak 3.).
5) ako noćnom radniku prije početka ili redovito tijekom trajanja toga rada, ne omogući zdravstveni pregled u skladu s posebnim propisom (članak 72. stavak 3.).
6) ako noćnom radniku za kojeg je zdravstvenim pregledom obavljenim prije početka toga rada ili redovitim pregledom tijekom njegova trajanja, utvrđeno da zbog takvog rada ima zdravstvenih problema, rasporedom radnog vremena ne osigura obavljanje istih poslova izvan noćnog rada (članak 72. stavak 6).
7) ako noćnom radniku za kojeg je zdravstvenim pregledom obavljenim prije početka toga rada ili redovitim pregledom tijekom njegova trajanja, utvrđeno da zbog takvog rada ima zdravstvenih problema, a rasporedom radnog vremena ne može osigurati obavljanje istih poslova izvan noćnog rada, ne ponudi sklapanje ugovora o radu za obavljanje poslova izvan noćnog rada za koje je sposoban, a koji što je više moguće odgovaraju poslovima na kojima je radnik prethodno radio (članak 72. stavak 7).
Prilog 1. - Ugovor o radu noćnog radnika
123 d.o.o. za trgovinu, proizvodnju i usluge, Zagreb, Vinogradska 40, OIB 28446699153, koje zastupa direktor Zoran Zoranić (u nastavku teksta: Poslodavac)
Ante Antić iz Zagreba, Aleja pomoraca 9, OIB 67676868950 (u nastavku teksta: Radnik)
dana 1. kolovoza 2016. sklopili su
UGOVOR O RADU NA NEODREĐENO VRIJEME
- Predmet ugovora
Članak 1.
Temeljem ovog Ugovora Radnik zasniva radni odnos kod Poslodavca na neodređeno vrijeme za poslove noćnog čuvara poslovnih prostorija poslodavca. Navedene poslove Radnik će obavljati kao noćni radnik. Za obavljanje navedenih poslova Poslodavac i Radnik ugovaraju probni rad Radnika u trajanju od tri mjeseca. U slučaju nezadovoljavanja Radnika na probnom radu, Poslodavac može Radniku otkazati predmetni Ugovor o radu.
Članak 2.
U okviru poslova iz članka 1. stavka 1. ovog Ugovora za koje je sklopio ugovor o radu, Radnik će osobito obavljati sljedeće poslove:
______________________________;
______________________________.
Poslove iz stavka 1. Radnik će obavljati osobno, prema najboljem znanju i sposobnostima sukladno svojem zvanju te sukladno uputi Poslodavca, uz primjenu propisanih sredstava zaštite na radu.
Članak 3.
Poslove iz članka 1. ovog Ugovora Radnik će obavljati u sjedištu i izvan sjedišta Poslodavca, te povremeno i na drugim mjestima koja odredi Poslodavac.
Članak 4.
Radnik se obvezuje stupiti na rad 1. kolovoza 2016. U slučaju da Radnik neopravdano ne stupi na rad na dan iz stavka 1., smatrat će se da Poslodavac i Radnik nisu zasnovali radni odnos.
- Radno vrijeme
Članak 5.
Radnik zasniva radni odnos s Poslodavcem za puno radno vrijeme u trajanju od 40 (slovima: četrdeset) sati tjedno.
Članak 6.
Radnik ne smije tijekom razdoblja od 4 mjeseca u noćnom radu raditi duže od prosječnih 8 sati tijekom svakih 24 sata. Radno vrijeme iz stavka 1. ovog članka raspodijeljeno je na 5 (slovima: pet) radnih dana, od ponedjeljka do petka.
Članak 7.
Poslodavac je pri organizaciji noćnog rada dužan voditi brigu o organizaciji rada prilagođenoj radniku te o sigurnosnim i zdravstvenim uvjetima sukladno prirodi posla koji se obavlja noću. Poslodavac je dužan Radniku osigurati sigurnost i zdravstvenu zaštitu sukladno prirodi posla kojeg Radnik obavlja, kao i sredstva zaštite i prevencije koja odgovaraju i primjenjuju se na sve ostale radnike i dostupna su u svako doba.
Članak 8.
Poslodavac je dužan Radniku, prije početka noćnog rada, kao i redovito tijekom trajanja rada noćnog radnika, omogućiti zdravstvene preglede čiji trošak snosi poslodavac.
III. Odmori i dopusti
Članak 9.
Radnik ima pravo na dnevni i tjedni odmor sukladno Zakonu. Tjedni odmor Radnik će koristiti nedjeljom te u dan koji nedjelji prethodi, ili iza nje slijedi. Radnik ima pravo na godišnji odmor u trajanju od 20 (slovima: dvadeset) radnih dana, pri čemu se u dane godišnjeg odmora ne računaju nedjelje te blagdani i neradni dani određeni posebnim zakonom.
Članak 10.
Radnik ima pravo na odsutnost s rada tijekom godine uz naknadu plaće (plaćeni dopust) do 7 (slovima: sedam) radnih dana iz razloga navedenih Zakonom. Radnik ima pravo na neplaćeni dopust pod uvjetima propisanim Zakonom
- Osnovna plaća i dodaci na plaću
Članak 11.
Mjesečna osnovna plaća Radnika za obavljeni rad za poslove iz članka 1. ovog Ugovora u punom radnom vremenu iznosi 10.000,00 (slovima: desettisuća) kuna koju se Poslodavac obvezuje isplatiti Radniku jedanput mjesečno i to najkasnije do 30. (slovima: tridesetog) u mjesecu za prethodni mjesec.
Članak 12.
Radnik ima pravo na uvećanje plaće iz članka 10. ovog Ugovora i to za:
za rad noću 35%;
za prekovremeni rad 50%;
za rad nedjeljom 35%;
za rad na dane blagdana 50%;
za rad na uskrs 50%.
U slučaju da je prisutno više uvjeta istovremeno, dodaci se kumuliraju.
- Otkaz Ugovora i njegove izmjene i dopune
Članak 13.
Poslodavac i Radnik mogu redovito i izvanredno otkazati ovaj Ugovor pod uvjetima propisanim Zakonom. U slučaju redovitog otkaza ovog Ugovora o radu, primjenjuju se otkazni rokovi iz Zakona o radu.
- Prijelazne i završne odredbe
Članak 14.
Sve eventualne sporove nastale u vezi primjene ovog Ugovora, ugovorne strane nastojati će riješiti sporazumno, a u suprotnom ugovaraju nadležnost stvarno nadležnog suda u Zagrebu.
Članak 15.
Ovaj Ugovor sastavljen je u 4 (slovima: četiri) istovjetna primjerka od kojih svaka ugovorna strana zadržava po 2 (slovima: dva) istovjetna primjerka.
Poslodavac Radnik
Direktor
Zoran Zoranić Vladimir Vlatko
__________________ M.P. ______________________