2024.21.1.3 Godišnji odmor kod rada u nepunom radnom vremenu
Ivan Vidas, mag.oec.
Godišnji odmor jedno je od temeljnih prava radnika, a njegova je svrha omogućiti radnicima da se oporave od radnog napora te očuvaju svoje zdravlje i produktivnost.
Međutim, kada je riječ o radnicima koji rade u nepunom radnom vremenu, postavlja se pitanje kako se ovo pravo prilagođava njihovom specifičnom statusu.
U ovom ćemo članku detaljno razmotriti kako se određuje i ostvaruje pravo na godišnji odmor kod rada u nepunom radnom vremenu, uzimajući u obzir relevantne zakonske odredbe i praktične primjere.
Puno i nepuno radno vrijeme
Puno radno vrijeme radnika ne može biti duže od četrdeset sati tjedno. Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili ugovorom o radu nije određeno radno vrijeme, smatra se da je puno radno vrijeme četrdeset sati tjedno.
Nepuno radno vrijeme radnika je svako radno vrijeme kraće od punog radnog vremena.
Radnik ne može kod više poslodavaca raditi s ukupnim radnim vremenom dužim od četrdeset sati tjedno, osim u slučaju iz članka 18.a Zakona o radu.
Prilikom sklapanja ugovora o radu za nepuno radno vrijeme, radnik je dužan obavijestiti poslodavca o sklopljenim ugovorima o radu za nepuno radno vrijeme s drugim poslodavcem, odnosno drugim poslodavcima.
Ako je za stjecanje prava iz radnog odnosa važno prethodno trajanje radnog odnosa s istim…