danas je 29.3.2024

Input:

Europska povelja o pravima i odgovornostima volontera u Europskoj uniji

18.8.2022, , Izvor: Verlag Dashöfer

Navedeni stručnim tekstom dajemo prikaz Europske povelje o pravima i odgovornostima volontera Europskog foruma mladih.

Europski forum mladih predstavlja Europsku međunarodnu organizaciju koju su osnovala nacionalna vijeća mladih i međunarodnih nevladinih omladinskih organizacija u Europi 1996. godine.

Europski forum mladih  https://www.youthforum.org/) nastao je kao pravni sljednik Vijeća Europskih nacionalnih odbora za mlade (CENYC), Foruma mladih Europskih zajednica (skraćeno: YFEU) i Europskog koordinacijskog ureda međunarodnih mladih organizacija (skraćeno: ECB).

Europski forum mladih djeluje na područjima politike i razvoja rada mladih, te je njegov rad usmjeren na pitanja europske politike mladih, dok angažiranjem na globalnoj razini povećava kapacitete svojih članova i promiče globalnu međuovisnost.

 

Ciljevi Europskog foruma mladih

Europski forum mladih neovisna je, demokratska platforma koju vode mladi, te koja predstavlja nacionalna vijeća mladih i međunarodne organizacije mladih iz cijele Europe.

Europski forum mladih teži ostvarivanju osnovnih ciljeva koji se sastoje u:

1) Povećanju sudjelovanja mladih i njihovih organizacija u društvu, kao i u procesima donošenja odluka;

2) Pozitivnom utjecanju na pitanja politike koja se tiču ​​mladih i organizacija mladih, time što su prepoznati partneri međunarodnim institucijama, a to su Europska unija, Vijeće Europe i Ujedinjeni narodi;

3) Promicanju koncepta politike mladih kao integriranog i međusektorskog elementa cjelokupnog razvoja politike kroz integriranje mladih;

4) Olakšavanju sudjelovanja mladih kroz razvoj održivih i neovisnih organizacija mladih na nacionalnoj i međunarodnoj razini, posebno u pogledu osiguranja pouzdanog i adekvatnog njihovog financiranja;

5) Promicanju razmjene ideja i iskustava, međusobno razumijevanje, kao i jednaka prava i mogućnosti mladih u Europi;

6) Podržavanju međukulturalnog razumijevanja, demokracije, poštovanja različitosti, ljudskih prava, aktivnog građanstva i solidarnosti;

7) Doprinosu razvoja rada mladih u drugim dijelovima svijeta.                

 

 

Uvjeti za članstvo pri Europskom forumu mladih

Europski forum mladih trenutno obuhvaća 101 organizaciju, čije se članstvo zasniva na dvjema različitim oblicima članstva: a) članstvu u nacionalnom vijeća mladih i b) članstvu u međunarodnoj nevladinoj organizaciji mladih, gdje postoje tri različite razine članstva: 1) promatrač, 2) kandidat i 3) punopravni član.

 

Europska Povelja o pravima i odgovornostima volontera - općenito

Volontiranje i aktivno državljanstvo su prava koja nisu privilegija, jer svaka osoba ima pravo volontirati bilo gdje u svijetu.

Europska Povelja o pravima i